Main Page Aims and Scope Editorial Board Instructions to Authors Contact

 
Molecular biology of lung cancer [Eurasian J Pulmonol]
Eurasian J Pulmonol. 2003; 5(3): 127-138

Molecular biology of lung cancer

Nurdan KÖKTÜRK, Ceyda Erel KIRIŞOĞLU, Can ÖZTÜRK
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, Ankara

The unknown aspects of the molecular mechanisms of lung cancer have been enlightened over the last 20 years.This progress leads us to understand more of lung cancer and develop new treatment modalities. The most common molecular changes seen in lung cancer are the mutational activations of oncogenes, the inactivation of tumor suppressor genes and the alterations in the genes responsible for cell cycle regulation and DNA repair. In this article, general concepts on the molecular basis of lung cancer is briefly summarized.

Keywords: Lung cancer, molecular biology


Akciğer kanseri moleküler biyolojisi

Nurdan KÖKTÜRK, Ceyda Erel KIRIŞOĞLU, Can ÖZTÜRK
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, Ankara

Akciğer kanseri moleküler biyolojisine ilişkin aydınlatılmamış pek çok nokta, son 20 yıldaki gelişmeler ile çözülmeye başlanmıştır. Bu gelişmeler akciğer kanserini daha iyi anlamamıza ve yeni tedavi modalitelerinin geliştirilmesine olanak sağlar. Akciğer kanserinde görülen başlıca moleküler değişiklikler; onkogenlerin mutasyonel aktivasyonu, tümör baskılayıcı genlerin inaktivasyonu ve hücre siklusunun regülasyonunda ve DNA tamirinde görev alan genlerde ortaya çıkan değişikliklerdir. Bu derlemede, akciğer kanseri moleküler biyolojisine ilişkin genel kavramların özetlenmesi amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: akciğer kanseri, moleküler biyoloji


Nurdan KÖKTÜRK, Ceyda Erel KIRIŞOĞLU, Can ÖZTÜRK. Molecular biology of lung cancer. Eurasian J Pulmonol. 2003; 5(3): 127-138

Corresponding Author: Nurdan KÖKTÜRK


TOOLS
Full Text PDF
Print
Download citation
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
Share with email
Share
Send email to author

Similar articles
PubMed
Google Scholar
 
Quick Search
 
 
Copyright © 2016 Turkish Respiratory Society. All rights reserved
Bu web sitesi sağlık profesyonellerine yöneliktir. İçeriğindeki yazılar ve dökümanlar hekim veya eczacı görüşü yerine geçmez. Sitenin kullanımıyla ilgili her türlü sorumluluk kullanıcıya/ziyaretçiye aittir.

LookUs & Online Makale