Main Page Aims and Scope Editorial Board Instructions to Authors Contact

 
Pathophysiologic Changes Observed During Exercise in Pulmonary Disorders [Eurasian J Pulmonol]
Eurasian J Pulmonol. 2012; 14(1): 21-24

Pathophysiologic Changes Observed During Exercise in Pulmonary Disorders

Funda Coşkun
Department Of Chest Diseases, Uludag University Medical Faculty, Bursa

Chronic pulmonary disease is common in the community and increasing in prevalence. Although numerous etiologies exist, chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is mainly secondary to tobacco smoking. The detrimental outcomes of these diseases in patients is disabling breathlessness and impairment of functional exercise capacity. The symptoms set up a vicious cycle leading to physical deconditioning and worsening exercise performance. The pathophysiological hallmark of COPD is expiratory flow limitation. When ventilation increases in flow-limited patients during exercise, air trapping is inevitable and causes further dynamic lung hyperinflation (DH) above the already increased resting volumes. Interstitial lung disease (ILD) causes alveolar and capillary destruction which decreases compliance, increases work of breathing, increases pulmonary vascular resistance, and limits venous return.

Keywords: exercise limitation, COPD, ILD


Solunum Hastalıklarında Egzersizde Gelişen Patofizyolojik Değişimler

Funda Coşkun
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ad, Bursa

Kronik akciğer hastalıkları toplumda hem sıktır hem de görülme olasılığı artmaktadır. Birçok nedenin bulunmasına karşılık kronik obstrüktif akciğer hastalığının başlıca nedeni sigara içimidir. Bu hastalıkların hastalardaki en önemli etkileri nefes darlığı ve bozulmuş fonksiyonel kapasitedir. Semptomlar bir kısır döngü oluşturarak fiziksel kondisyon yetersizliğine ve egzersiz performansının bozulmasına yol açar. Kronik obstrüktif akciğer hastalığında patofizyolojik belirleyici ekspiratuar akım kısıtlanmasıdır. Egzersiz sırasında akım kısıtlanması olan olgularda ventilasyonun artışı sonucunda hava hapsi oluşur ve dinamik hiperinflasyona yol açar. İntertisyel akciğer hastalığında (İAH) alveolar ve kapiller dekstrüksiyon sonucunda kompliyans azalır, solunum işi artar, pulmoner vasküler rezistans artar ve venöz dönüş kısıtlanır. İAH'li olgularda egzersiz sınırlanmasının ana nedeni alveola- arteryel basınç farkında artış, difüzyon kapasitesinde azalma ve solunum fonksiyon testlerinde bozulmadır.

Anahtar Kelimeler: egzersiz kısıtlanması, KOAH, İAH


Funda Coşkun. Pathophysiologic Changes Observed During Exercise in Pulmonary Disorders. Eurasian J Pulmonol. 2012; 14(1): 21-24

Corresponding Author: Funda Coşkun, Türkiye


TOOLS
Full Text PDF
Print
Download citation
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
Share with email
Share
Send email to author

Similar articles
PubMed
Google Scholar
 
Quick Search
 
 
Copyright © 2016 Turkish Respiratory Society. All rights reserved
Bu web sitesi sağlık profesyonellerine yöneliktir. İçeriğindeki yazılar ve dökümanlar hekim veya eczacı görüşü yerine geçmez. Sitenin kullanımıyla ilgili her türlü sorumluluk kullanıcıya/ziyaretçiye aittir.

LookUs & Online Makale