Main Page Aims and Scope Editorial Board Instructions to Authors Contact

 
Treatment of Patients with Atelectasis Secondary to Endobronchial Coagulum with Cryotherapy [Eurasian J Pulmonol]
Eurasian J Pulmonol. 2010; 12(2): 95-97

Treatment of Patients with Atelectasis Secondary to Endobronchial Coagulum with Cryotherapy

Mehmet Akif Özgül, Sibel Yurt, Ayşe Filiz Arpaçay Koşar
Yedikule Chest Disease And Chest Surgery Education And Research Hospital, İstanbul, Turkey

Atelectasis secondary to excessive airway secretions and hemorrhage in intubated patients is common in intensive care units. Because of this, infections may be added, and also treatment of respiratory insufficiency becomes more difficult. In our hospital's intensive care unit, an intubated patient's chest x-ray showed left upper lobe aletelectasis. When bronchoscopy performed, obstruction of the left upper lobe bronchus by coagulum was seen. Coagulum was removed by bronchoscopy with cryoprobe. The procedure took 20 seconds. In intubated patients, the short duration of the procedure is very important. Therefore, we have reported this case to emphasize the importance of using cryo procedure in clearance of endobronchial secretions and obstructions.

Keywords: atelectasis, cryotheraphy, endobronchial coagulum


Endobronşiyal Koagüluma Bağlı Atelektazi Gelişen Yoğun Bakım Hastasının Kriyo Yöntemi ile Tedavisi

Mehmet Akif Özgül, Sibel Yurt, Ayşe Filiz Arpaçay Koşar
Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, İstanbul

Yoğun bakımda entübe olarak tedavi gören hastalarda, sekresyonların ve hemorajiye bağlı koagülumların atelektaziye neden olmaları sık görülen bir durumdur. Bu nedenle hem solunum yetmezliğinin tedavisi zorlaşır hem de soruna solunum yolu enfeksiyonları eklenebilir. Yoğun bakımda yatan hastaların fiberobtik bronkoskopiyle endobronşiyal sekresyon ve koagülumlarının temizlenmesi sık uygulanan bir yöntemdir. Hastanemiz yoğun bakım servisinde entübe olarak takip edilen ve akciğer grafisinde sol üst lob atelektazisi geliştiği izlenen hastaya bronkoskopi yapıldığında sol üst lob girişini tıkayan koagülum görüldü. Kriyoterapi yöntemi uygulanarak kriyo probu ile koagülum çıkarıldı. İşlem yaklaşık 20 saniye gibi çok kısa sürede sonlandı. İşlemin kısa sürmesi yoğun bakımda ve entübe durumda olan hastalarda hayati önem taşıyan bir durumdur, bu nedenle kriyo yönteminin endobronşiyal sekresyonların temizlenmesinde kullanılmasının önemini vurgulamak için bu olguyu sunmayı uygun bulduk.

Anahtar Kelimeler: atelektazi, endobronşiyal koagülum, kriyoterapi


Mehmet Akif Özgül, Sibel Yurt, Ayşe Filiz Arpaçay Koşar. Treatment of Patients with Atelectasis Secondary to Endobronchial Coagulum with Cryotherapy. Eurasian J Pulmonol. 2010; 12(2): 95-97

Corresponding Author: Mehmet Akif Özgül, Türkiye


TOOLS
Full Text PDF
Print
Download citation
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
Share with email
Share
Send email to author

Similar articles
PubMed
Google Scholar
 
Quick Search
 
 
Copyright © 2016 Turkish Respiratory Society. All rights reserved
Bu web sitesi sağlık profesyonellerine yöneliktir. İçeriğindeki yazılar ve dökümanlar hekim veya eczacı görüşü yerine geçmez. Sitenin kullanımıyla ilgili her türlü sorumluluk kullanıcıya/ziyaretçiye aittir.

LookUs & Online Makale